Odcienie Skandynawii

keyboard_arrow_down

Odcienie Skandynawii

Skandynawskie wnętrza to nie tylko biel, choć w naszej palecie nie brakuje różnych jej odcieni. Przestrzeń urządzona w skandynawskim stylu to miejsce przytulne, w którym beże, szarości i pastele przeplatają się z motywami zaczerpniętymi wprost z natury.

Odcienie Skandynawii


Kolorem, który bezsprzecznie kojarzy się z wnętrzami w stylu skandynawskim, jest biel. Doskonale odbija światło, powiększając optycznie przestrzeń. We współczesnych aranżacjach pojawia się przełamana szarością lub pastelowymi kolorami w chłodnych odcieniach. Ten zabieg pozwala uzyskać wrażenie głębi i sprawia, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Wspomniane barwy są uniwersalne oraz tworzą na ścianach doskonałe tło dla innych, bardziej dominujących kolorystycznie dodatków.

Kolorem, który bezsprzecznie kojarzy się z wnętrzami w stylu skandynawskim, jest biel

Warto jednak pamiętać, że dobór właściwego odcienia powinien zależeć od metrażu wnętrza. Ciepłe, pastelowe barwy mogą pomniejszyć optycznie całe wnętrze. Aby temu zapobiec, należy wybrać ich jasne odcienie i połączyć z bielą. Dobrą alternatywą są kolory w chłodniejszych tonach. Umiejętne skomponowanie tych barw z temperaturą światła pozwoli nam zniwelować wrażenie „zimnego mieszkania”.

Warto jednak pamiętać, że dobór właściwego odcienia powinien zależeć od metrażu wnętrza

Alternatywa dla bieli

Na salonach od lat królują szarości i beże, które są dobrą alternatywą dla bieli. Barwy te harmonizują ze sobą, przez co można je zestawić ze sobą lub używać wymiennie. Doskonale sprawdzą się w delikatnych, urządzonych w skandynawskim stylu wnętrzach. Beżowy do kwadratu czy Mały Książę z palety emulsji Bondex Smart Paint prowadzą do nich ład i pozytywnie wpłyną na samopoczucie, kojąc zmysły. Te ponadczasowe i uniwersalne kolory to przepis na przytulną przestrzeń. Są dobrym tłem dla drewnianych mebli, wzorzystych tkanin i tekstyliów o przeróżnych fakturach, nadających wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Alternatywa dla bieli

Slow design w skandynawskim wydaniu

Alternatywą dla powyższych barw są pastele – wywodzące się wprost z natury łagodne błękity, romantyczne róże czy rozbielone żółcie. Są wyróżnikiem nurtu w aranżacji pod nazwą Slow Design, który popularyzuje kreowanie przestrzeni w sposób przemyślany. Pomieszczenia urządzone w stylu slow są spokojne i funkcjonalne. Czuć w nich silną inspirację naturą, co wpisuje się w skandynawską ideę projektowania wnętrz.

Slow design w skandynawskim wydaniu

Pastele na ścianach wyglądają subtelnie, nadają lekkości i świeżości przestrzeni. Kolor Małe co nieco wprowadzi słoneczny akcent do minimalistycznej jadalni, a Piękny sen o Prowansji sprawi, że przytulna sypialnia będzie wyglądała elegancko i niezwykle stylowo. Aranżacja wnętrz, w których dominują pastele, niesie za sobą ryzyko pretensjonalności. Dlatego ważne, by projektować je z dozą wyczucia i zachowaniem umiaru.

Paleta barw dedykowana mieszkaniom w skandynawskim stylu z pozoru wydaje się monotonna, jednak dzięki tym kilku prostym zabiegom możemy wprowadzić do nich nietuzinkowy kolor, pożądaną przytulność i harmonię.

 

ZAMÓW TESTER