Kolory sprzyjające snu

keyboard_arrow_down

Jeśli planujesz zmienić kolor w sypialni, z pewnością szukasz inspiracji wśród aktualnych trendów. Zanim jednak podejmiesz decyzję sprawdź, jaki wpływ mają wybrane przez Ciebie kolory na samopoczucie człowieka. Barwy oddziałują na naszą psychikę oraz nastrój. Mogą przynosić ukojenie lub pobudzać. W sypialni warto postawić na takie, które przynoszą ukojenie i ułatwiają relaks.

Jak kolor wpływa na sen człowieka?
Kolor w sypialni a jakość snu

W nowocześnie urządzonej, modnej sypialni bez wątpienia wypoczynek smakuje lepiej. Jeśli jednak wypełnisz ją pobudzającymi kolorami o dynamicznym charakterze może się okazać, że odprężenie będzie przychodzić Ci z trudnością, a zasypianie stanie się wyzwaniem. Potwierdzeniem tezy, dotyczącej wpływu kolorów na nasze samopoczucie są liczne, przeprowadzone przez naukowców badania. Na ich podstawie można stwierdzić, że w odpowiedzi na bodźce dostarczane naszemu mózgowi przez zmysł wzroku, dochodzi do specyficznej reakcji organizmu człowieka, np. do spadku napięcia mięśniowego lub spowolnienia procesów myślowych. Wszystko zależy od długości fali widzialnej, jaką emitują poszczególne kolory.

 Kolor w sypialni a jakość snu

Jakie kolory do sypialni?

Jakie barwy wobec tego stanowią najlepszy wybór do sypialni? Do najszybciej przetwarzanych przez mózg człowieka kolorów zaliczamy szarość oraz niebieski, które wpływają na nasz organizm relaksująco. Dzięki nim zwalnia przemiana materii, a umysł oraz zmysły wyciszają się, co bez wątpienia sprzyja zasypianiu. W palecie ceramicznej i plamoodpornej farby Bondex Smart Home znajdziesz delikatny błękit, czyli Ach Te Niebieskie Oczy oraz lekką szarość, np. Boso Po Rosie. Te kolory z pewnością sprawdzą się w sypialni. Można także zdecydować się na te kolory w intensywnych wydaniach. Niebieski Dla Odważnych sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, pomaga odzyskać spokój i przywraca harmonię. Podobnie działa na nas głęboka szarość, np. Intrygujący Grafit . Nadmiar intensywnych kolorów może jednak przytłaczać, dlatego należy wprowadzać je do wnętrza ostrożnie, najlepiej w duecie ze stonowanymi i jasnymi barwami.

Jakie kolory do sypialni?

Barwy ziemi w sypialni

Poza niebieskim i szarym kojący wpływ na zmysły mają także kolory z palety ziemi, np. zgaszona zieleń. Nasza propozycja to Moc Delikatnej Szałwii- nieoczywisty odcień, który będzie znakomitym tłem dla relaksu. Zieleń przynosi skojarzenia z wypoczynkiem na łonie natury oraz z wakacjami. W zielonej sypialni, podobnie jak w otoczeniu przyrody szybko odzyskamy równowagę i pozbędziemy się napięcia skumulowanego podczas pełnego wyzwań dnia. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza odrobinę ekstrawagancji, zdecyduj się na szmaragdową, głęboką zieleń, np. Tajemnicę Szmaragdu lub Dojrzałe Avocado z palety plamoodpornej farby ceramicznej Bondex Smart Home. W ten sposób wprowadzisz do wnętrza elegancję i nadasz mu luksusowy charakter. Aby sypialnia nabrała przytulności, wprowadź do niej lekki beż, np. Najczystszy Beżowy. Ten kolor sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich sypialniach, rozjaśniając je i optycznie powiększając. Alternatywą dla beżu jest ciepły brąz, np. A Ja Lubię Jasny Brąz. Ten kolor przywodzi na myśl stabilność i odprężenie, a także skojarzenia z aromatyczną kawą o poranku lub wyjątkowym smakiem czekolady.

 Barwy ziemi w sypialni

Kolory w sypialni - czego unikać?

Pobudzające, energetyczne kolory o dużym nasyceniu sprzyjają koncentracji, dodają energii i skutecznie poprawiają nastrój. Nie sprawdzą się jednak w sypialni, w której szukamy wyciszenia i spokoju. Żywe kolory przetwarzane są przez nasz mózg znacznie wolniej niż łagodne, stonowane barwy. To wiąże się z większym wysiłkiem, który pod koniec dnia przyjdzie naszemu organizmowi z trudnością. Lepiej więc zrezygnować z cytrynowej żółci lub energetycznego pomarańczu w sypialni. Relaksowi nie sprzyja także czerwień, która silnie pobudza do aktywności i przynosi skojarzenia z negatywnymi uczuciami, takimi jak złość i agresja. Dodatkowo, czerwień potęguje uczucie głodu. Intensywne kolory wpływają na poziom melatoniny, uznawanej za hormon snu i przeganiają uczucie senności. W sypialni warto też unikać wyrazistych kontrastów, np grafitu i bieli lub czerni i delikatnej szarości.

 Kolory w sypialni - czego unikać?

Jaki kolor wybrać do sypialni, by spać długo?

Od kolorów w sypialni zależy nie tylko jakość naszego snu, ale też jego długość. Najdłużej będziemy spać w otoczeniu niebieskiego. Ten kolor sprawi także, że obudzimy się wyspani i w dobrym humorze. Wybierz na tło do swojej sypialni subtelny błękit lub intensywny granat, np. W Sercu Oceanu z palety plamoodpornej farby ceramicznej Bondex Smart Ceramic, a unikniesz uczucia zmęczenia o poranku oraz kiepskiego nastroju. Udowodniono, że niebieski działa na receptory w mózgu, a pośrednio wprowadza nas w stan odprężenia. Dzięki niemu ciśnienie tętnicze krwi spada, a my wypoczywamy wydajniej. Negatywnie na długość snu z kolei wpływa fiolet. Ten kolor nie należy do grona energetycznych, pobudzających barw. Wręcz przeciwnie. Uznawany zwykle za spokojny, sprzyjający marzeniom fiolet posiada łagodny charakter. Wyniki badań stanowią jednak dowód na to, że w fioletowej sypialni będziemy budzić się wcześnie i nie zawsze w dobrym humorze.

 Jaki kolor wybrać do sypialni, by spać długo?


Wybierając kolor do sypialni weź pod uwagę nie tylko to, co mówią na temat poszczególnych barw naukowcy. Równie ważne są Twoje upodobania. Posłuchaj intuicji i kieruj się swoim gustem, a z pewnością stworzysz sobie przytulną i kojącą przestrzeń do wypoczynku.

Wybierając kolor do sypialni weź pod uwagę nie tylko to, co mówią na temat poszczególnych barw naukowcy.

 

ZAMÓW TESTER